Jakie 5 darmowych programów do tworzenia okładek książek warto rozważyć przy projektowaniu graficznym książki? Z tym pytaniem borykają się zarówno graficy, jak i sami autorzy, którzy szukają sposobu na zaoszczędzenie nieco pieniędzy. Wbrew pozorom, nie ma w tym nic złego, gdyż to, że są one darmowe, wcale nie oznacza to, że są one gorsze od ich płatnych odpowiedników. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jakie 5 darmowych programów jest najlepsze do projektowania okładek książek.
1. Book cover maker od canvy
Jest to całkowicie darmowy program od Canvy oferujący dosyć sporo opcji. Jego niewątpliwą zaletą jest prostota. Efektowną okładkę jesteśmy w stanie stworzyć już w 5 minut. Co ważne, program umożliwia dostęp do miliona darmowych fotografii. Dzięki temu bez większego problemu można zaprojektować okładkę książki pod kątem gatunku, jaki ona reprezentuje. Umożliwia on również darmowe udostępnienie okładek, co z kolei może być niezwykle pomocne przy promowaniu książki.
2. Adobe Spark
Kolejnym tytułem na naszej liście jest Adobe Spark. To darmowe narzędzie oferuje użytkownikom między innymi bardzo szeroką możliwość edytowania szablonów, dzięki czemu w praktyce możemy stworzyć całkowicie designerską okładkę. Program ten umożliwi utworzenie bardzo bogatej typografii, dzięki czemu okładki mogą zyskać niezwykły wręcz wygląd. Adobe Spark doskonale również współpracuje z Photoshop oraz Lightroom. Między innymi z tego powodu program ten cieszy się dużą popularnością.
3. 3D Box Shot Maker
Jest to nieco zapomniane już, ale wciąż niezwykle funkcjonalne narzędzie przeznaczone do projektowania okładek. Jedną z głównych zalet tego programu, jest możliwość stworzenia modelu 3d okładki, co znacznie ułatwia jej wizualizację. Oferuje ono również wyznaczenie, jak pada cień oraz odbicie końcowe obrazu, dzięki czemu można przewidzieć potencjalne niedociągnięcia wizualne, a co za tym idzie w porę je wyeliminować.
4. Scribus
Jest to bardzo rozbudowany program, przeznaczony do projektowania książek jako całości. Umożliwia on bowiem między innymi układanie stron. Program ten jest więc doskonałym narzędziem dla osób, które chcą kompleksowo zająć się zaprojektowaniem swojej książki od a do z. Niestety, narzędzie to jest stosunkowo skomplikowane, przez co wiele osób nie wie, jak poprawnie je wykorzystywać przy tworzeniu projektu okładki. Między innymi z tego powodu nie jest ono tak popularne, jak wspomniane przez nas wcześniej programy przeznaczone do tworzenia projektów okładek.
5. The eCover Go
Narzędzie to jest przeznaczone przede wszystkim do współpracy z programami firmy Adobe. Zawiera ono w sobie ponad 200 szablonów, które mogą być przeznaczone między innymi do swobodnego tworzenia okładek. Dzięki niemu można tworzyć zarówno tradycyjne okładki, jak i również przeznaczone dla eboków. Co ciekawe, można w nim renderować nawet 75 okładek jednocześnie. Jest to możliwe dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi renderującemu. Pozwala ono również na tworzenie modeli trójwymiarowych, co niewątpliwie jest ciekawą opcją przy projektowaniu okładek.
2 komentarze
Czy zdarzyło ci się eksperymentować z nietypowymi strukturami postów, takimi jak opowiadanie od tyłu czy układanie treści w formie skomplikowanego łamigłówki?
Nie