Zespół Aspergera to dokładnie ujmując zaburzenie. Możemy go zaobserwować kiedy to nasze dzieci na początku swojego życia zaczną się rozwijać ,niektóre z nich będą bardzo spokojne , a także będą dużo spać. Dla rodziców to duże ułatwienie gdyż, mogą poświęcić więcej czasu na pracę oraz odpoczynek. Lecz jednak takie zachowanie powinno spowodować iż będziemy bardziej obserwować zachowanie dziecka ponieważ, może ono przestać reagować na otoczenie , przejawiać brak zainteresowania zabawkami, jakby nie potrzebowało nikogo ani niczego z otoczenia. Zaś inne dzieci , śpią po piętnaście minut ,dużo płaczą , są niespokojne , nad ruchliwe oraz bardzo absorbujące bodźce z zewnątrz , przez co na każdą próbę przytulenia reagują gwałtownym naprężeniem , co wywołuje w nas wrażenie że każdy dotyk innej osoby je boli. To właśnie do tej drugiej grupy często zalicza się zespół Aspergera, warto dodać iż dzieci z tym zaburzeniem reagują także bardzo gwałtownie na obcych , są płaczliwe , boją się niespodziewanego hałasu oraz mają liczne nadwrażliwości. Najczęściej do około drugiego roku życia przebieg rozwoju naszego dziecka jest prawidłowy , lecz wraz z upływającym czasem odmienne zachowanie staje się coraz bardziej widoczne. Możemy dostrzec iż dziecko nie lubi zmian a problemy zaczynają się pojawiać w najprostszych codziennych czynnościach takich jak:
Jazda różnymi autami
-Dziecko z zespołem Aspergera najchętniej jeździ tylko jednym samochodem , problemy pojawiają się gdy zdarza się konieczność skorzystania z auta kogoś innego gdyż , możemy spotkać się z niechęcią wejścia do pojazdu lub ucieczką ze strony dziecka , a w przypadku a w przypadku kupna nowego samochodu u dziecka wywoła to histerię.
Oswajanie się z nowymi rzeczami
-Dziecko powinno oswoić się najpierw z pewnymi rzeczami takimi jak na przykład fotelik samochodowy, aby w nim siadać w samochodzie. A więc najpierw powinno się przez pewien czas postawić go w domu , by by maluch mógł do niego wsiadać oraz wysiadać , a następnie można fotelik umieścić w aucie.
Uczęszczanie tą samą trasą
-Powinniśmy zawsze uczęszczać tą samą trasą na przykład do szkoły lub parku.
Zostawanie w szkole/przedszkolu
– Gdy przyprowadzamy dziecko do szkoły ciężko jest go przekonać czasami by zostało z inną opiekunką niż „jego Pani” gdyż , w takich chwilach wpada w histerię.
Jadanie potraw
-Dziecko jada konkretnie wybrane potrawy.
Dobieranie ubrań
-Utrudnienia pojawiają się przy dobieraniu ubrań, gdyż dziecko uznaje tylko na przykład spodnie z gumką wraz z bluzą bez suwaka, ta sama sytuacja tyczy się butów , a metki trzeba odcinać.
Zabawa
-Dziecko bawi się samo wybraną zabawką lub grupą zabawek, przy czym jego styl zabawy jest jednorodny. Gdy uczestniczy w grach grupowych narzuca swoje ulubione , sztywne zasady.
Wykonywanie prostych czynności
-W przypadku prostych czynności , dziecko wymaga by były wykonywane w sposób rytualny to znaczy ubrania powinny być zakładane w stałej kolejności.
Należy jednak pamiętać nie u każdego dziecka z zespołem Aspergera można zaobserwować wszystkie z wymienionych zachowań.