Dziecko z zespołem Aspergera ma duże problemy ze spędzaniem wolnego czasu z kolegami, gdyż nie potrafi się bawić symbolicznie. Zabawy dziecka z zespołem Aspergera są sztywne, schematyczne oraz powtarzalne, natomiast zazwyczaj bawi się w to co jest jego fiksacją. Przez co znajomi odsuwają się od dziecko, nie chcąc się zbyt długo bawić się ciągle w to samo.
Ponadto dziecko z ZA nie akceptuje najmniejszych zmian w zasadach , wszystko powinno odbywać się zgodnie z tym jak ono chce , inaczej przerywa zabawę odchodzi i bawi się samo. Zarazem jest zawiedzione że dzieci nie chcą się z nim spędzać czasu.
Zabawy dziecka z ZA są najczęściej kopią jakiejś sytuacji życia lub z filmu. Często również samo przygotowanie do zabawy trwa długo, a gdy dziecko próbuje kogoś zaangażować do tego , nie znajduje akceptacji. Ponadto jeżeli ktoś próbuje zmienić coś podczas zabawy, ma zagwarantowany bunt oraz krzyk, sytuacja taka jest również ciężka do zaakceptowania przez rówieśników, co skutkuje tym że dziecko z ZA często nie ma kolegów.
Zadanim rodziców jest modelowaniu zabawy, pokazywać dziecku jak powinno się bawić oraz uczyć je naginania się do zasad innych osób.
Gdy dziecko z ZA spędza czas wolny uprawiając sport, rodzice powinni być przy nich, gdyż dzieci z zespołem Aspergera mają często problemy z koordynacją ruchową. Zamiast aktywności ruchowej dzieci z zespołem Aspergera wolą obejrzeć kolejny raz obejrzeć swoją ulubioną bajkę lub pograć na komputerze. To rodzice pokazują dziecku korzyści z uprawiania sportu. Jednak gdy dziecko jest małe , jako aktywność fizyczną można traktować wizytę na placu zabaw. Gdy dziecko jest starsze może jeździć z rodzicami na wycieczki rowerowe lub piesze. Im wcześniej zaczniemy pokazywać dziecku różne sposoby spędzania wolnego czasu ,tym łatwiej będzie go odciągnąc od fiksacji w przyszłości.
Warto również z dzieckiem odwiedzić centra naukowe, teatry. Może tam odnaleźć swoją pasję , oraz nauczyć się odczytywania emocji z mowy ciała i z mimiki. Istnieje możliwość iż miejscach odwiedzanych przez nas zostaną zorganizowane warsztaty, dzięki czemu dziecko rozwinie swoją pasję i kontakty z innymi dziećmi , prawdopodobnie o tych samych zainteresowaniach.
A wię jak możemy pomóc?
-
Zaproś kolegę w imieniu dziecka i pokieruj zabawą,
-
Zorganizuj dziecku urodziny w domu,
-
Organizuj dziecku wspólne wyjście z rówieśnikami na przykład do kina, do zoo, na plac zabaw,
-
Ucz dziecko elastyczności w zabawie i zabawy na niby ,tłumacz mu , że gdy się bawicie, to na przykład klocek może być samochodem,
-
Ucz dziecko aktywnego spędzania wolnego czasu- na przykład wybierajcie się na wspólne wycieczki piesze ,rowerowe,