fbpx

Koła zainteresowań, trening uwagi słuchowej tomatisa, biofeedback, farmakoterapia oraz obozy terapeutyczne

Psychologia oraz pedagogika rozwoju człowieka wraz z rozwojem osobistym

Dla dziecka z zespołem Aspergera naturalną formą terapii z racji na jego wąskie zainteresowania jest koło zainteresowań. Ważny jest nauczyciel na tego typu zajęciach, gdyż powinien on sobie poradzić z niełatwymi sytuacjami podczas zajeć. Ważne także jest ustalenie z dzieckiem przed zajęciami zasady zachowania się.

Koła zainteresowań to miejsca w których dziecko może rozwinąć swoją pasję, porozmawiać z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach oraz spotkać się z rówieśnikami z którymi znajdzie wspólny temat. Jeżeli zajęcia są odpowiednio pokierowane, to stają się odpowiednią formą terapii oraz nauki. Trudności pojawiają się gdy dziecko posiada większą wiedzę niż nauczyciel oraz chce się nią podzielić z innymi.

Terapia metodą Tomatisa polega na tym by dzięki specjalnemu wpływaniu na narząd słuchu modyfikować trwale sposób słyszenia. Ponadto dzięki temu pobudzamy różne obszary kory mózgowej, oraz przygotowujemy mózg do nowej , pożądanej aktywności. Trening ten polega także na systematycznym odsłuchiwaniu programu muzycznego.

Metoda Tomatisa stosowana jest w pracy z dziećmi które wykazują:

  • zaburzenia mowy,

  • zaburzenia słuchu,

  • dysleksję,

  • autyzm,

  • ADHD,

  • problemy szkolne,

EEG Biofeedback to metoda treningowa , która wykorzystuje plastyczność mózgu. Pod wpływem tej metody w mózgu tworzą się nowe połączenia i komórki nerwowe. Zaś zaletą tej metody jest brak skutków ubocznych.

Celem tej terapii jest poprawienie efektywności mózgu oraz uzyskanie kontroli nad zachodzącymi w nim procesami fizjologicznymi. Ponadto dziecko poddawane temu treningowi uczy się czynności swojego mózgu, oraz dowiaduje się , w jaki sposób pozytywnie zmieniać wzór wytwarzanych fal mózgu.

Nie istnieje lek który likwidowałby przyczny oraz kluczowe objawy zespołu Aspergera, lecz leczenie farmakologiczne jest dość często stosowane , by walczyć z zaburzeniami , które występują z ZA. W zależności od tego co dominuje , lekarz dobiera do tego odpowiednie leki.

Wielu rodziców obawia się skutków uboczneczny, które następują po wprowadzeniu leków, lecz warto wymienić sobie tylko kilka skutków gdy niewłaściwie stosujemy leki.

Leczenie farmakologiczne powinno być ostatecznością, stosowaną w chwilach, gdy inne środki a także terapie zawiodą. Jest to ostatnia deska ratunku , gdy nerwy dziecka oraz rodzica są wyczerpane, leki pomagają wtedy opanować sytuacją. Zaś z drugiej strony wspomagają prawidłowo prowadzić terapię.

Dzięki lekom dzieci z zaburzeniami mogą lepiej nad sobą panować , oraz wypracować podczas terapii więcej efektów.

Możliwe jest że po odstawieniu leków, z racji na powracające zaburzenia część zachowań wróci, lecz dziecko będzie miało narzędzie którym może się posłużyć.

Gdy leki stosowane są bardzo długo , powinniśmy pamiętać o regularnym kontrolowaniu , morfologi krwi dziecka, ponadto lekarz może zalecić inne badania kontrolne. Waże jest w takich sytuacjach zaufanie do lekarza oraz zapoznanie się z informacjami odnośnie przepisanego leku.

Niezbędnym elementem w terapii rodzinnej są wyjazdy na obozy terapeutyczne. Najcenniejsze, zwłaszcza na początku są , te w których uczestniczy dziecko z rodzicami, oraz dobrze jest zaangażować w to także rodzeństwo.

Wówczas rodzice biorą udział w warsztatach umiejętności wychowawczych , na których mają możliwość nauczyć się na czym polegają zaburzenia dziecka , w jaki sposób sobie z nimi radzić. Jednocześnie dziecko uczy się panować nad sobą a także nowych wzorców zachowań.

Zajęcia terapeutyczne z dziećmi są prowadzone tymi samymi metodami jakich uczą się rodzice na warsztatach. Jest to bardzo ważne , ponieważ tylko przy takim samym systemie pracy są możliwe trwałe i efektywne zmiany w funkcjonowaniu.

Rodzice znajdują na obozach terapeutycznych bezpieczne miejsce , w którym nikt patrzy na nich jak na nieudolne jednostki , niepotrafiących wychować własnych dzieci.

Często także , gdy na takich obozach jest obecny psychiatra , dzieci otrzymują diagnozę.

Gdy dziecko jest starsze można spróbować je wysłać samodzielnie na taki obóz. Ważne jest aby młodzieniec pojechał z kolegami , których wcześniej już poznał, będzie to kolejny krok do samodzielności. Można się spotkać u dziecka sprzeciwem wobec samodzielnych wyjazdów, lecz warto jednak podejmować tego typu próby, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla rodziców .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *