Coraz częściej dostrzegane są problemy rodziców dzieci z ZA. Mimo iż mamy dostęp do wszelakich źródeł pomocy to jednak w sytuacji gdy mamy dwoje dzieci w tym jedni z zespołem Aspergera możemy zaniedbywać jedno z nich. Często jest to młody człowiek który jest pełnosprawny, przez co jego problemy schodzą na dalszy plan.
Aby dziecko rozwijało się prawidłowo w sferze psychicznej najważniejsza jest rola środowiska rodzinnego. W domu rodzinnym młody człowiek powinien mieć możliwość szczerze się cieszyć , oraz także skryć się ze swoim bólem i cierpieniem. Dom powinien być także miejscem w którym młody człowiek znajdzie pomoc i zrozumienie, w każdej gorszej chwili.
Rodzeństwo dziecka z ZA od najmłodszych lat nabywa zupełnie inne umiejętności niż rówieśnicy. Zazwyczaj dziecko dużo wcześniej dojrzewa , uczy się wrażliwości , oraz rozwija odpowiedzialność. W dużej mierze jakość jego życia zależy od postawy jego rodziców , należy jednak pamiętać że ono także jest dzieckiem , i ma swoje sprawy , powody do radości , trosk , zmartwień i potrzebuje uwagi.
Rodzice zazwyczaj więcej czasu poświęcają niepełnosprawnemu dziecku, odsuwając zdrowe . Zdrowe dziecko powinno się dostosować do sytuacji, w pewnej chwili może się okazać, że pełnosprawne dziecko ma dużo problemów w szkole, oraz trudności z radzeniem sobie z emocjami , a także jest skryte przed rodzicami , ponieważ nie chce dostarczać trosk.
Rodzeństwo dziecka z ZA, często oprócz tego że jest towarzystwem do zabaw oraz przyjacielem , staje się również opiekunem , tłumaczem, terapeutą, oraz osobą na której osoba z zespołem Aspergera wzoruje swoje zachowanie. Zdarza się również gdy brat lub siostra dziecka z ZA jest starsze że przejmuje rolę matki lub ojca, lecz jest to zbyt duży ciężar, aby trwał przez dłuższy czas.
Rodzice zmęczeni oraz często sfrustrowani zapominają by pochwalić swoje dziecko za wykonane zadania, tymczasem młody człowiek mający niepełnosprawne rodzeństwo ma więcej obowiązków niż jego rówieśnicy. Mierzy się ono także z uszczypliwymi uwagami znajomych , z ich niewygodnymi uwagami lub przykrościami, których doświadcza w kontaktach z bratem lub siostrą. Powinno także godzić się na funkcjonowanie i życie rodziny do rozmaitych rytuałów i „dziwacznych” zachowań . Dlatego częstojest w tym wszystkim bezradne i zagubione. Gdy spojrzymy na to z bliska dostrzeżemy , iż takie dzieci mogą przeżywać różne lęki, frustracje, odczuwają smutek, złość, rozgoryczenie oraz niepewność. Ważne jest więc, abyśmy nie zapominali , jak niezwykle ważna jest pomoc oraz wsparcie dla dziecka z zespołem Aspergera, przy czym jego problemy nie powinny schodzić na dalszy plan. Powinniśmy także w swoich codziennych czynnościach również wygospodarować oddzielny czas dla dziecka zdrowego. Kiedy dostrzeżemy , że nie radzi sobie ono z emocjami , zamyka się w sobie lub zachowuje się nieadekwatnie do swojego wieku, warto dla niego poszukać wsparcia. Takim wsparciem może być terapia rodzinna lub rozmowy indywidualne z psychologiem. Powinniśmy rozwijać zainteresowania i zdolności każdego z naszych dzieci , oddzielnie zgodnie z predyspozycjami oraz zdolnościami. Warto również rozwijać wspólne zainteresowania dla całej rodziny.