fbpx

Tworzenie muzyki krok po kroku

Psychologia oraz pedagogika rozwoju człowieka wraz z rozwojem osobistym

Tworzenie muzyki krok po kroku

Jeśli Twoim marzeniem jest tworzenie własnej muzyki, to musisz wiedzieć, że aby zacząć nie potrzebujesz wiele. Osoby rozpoczynające dopiero swoja przygoda myślą, że jest to skomplikowany proces. Zacznijmy od tego, że najważniejsze są chęci i zapał do pracy oraz spora ilość czasu i jakże ważna kreatywność. Na początek nie potrzebujesz drogich sprzętów elektronicznych, czy wypasionego studia. Na wstępnie zrób miejsce w komputerze i zagospodaruj przestrzeń przy biurku. Tak więc, jak zacząć od podstaw tworzenie muzyki?

Od czego należy zacząć?

Jak wspomniałam na wstępie – oczywiście od siebie! Zastanów się, dlaczego właśnie to jest to, czym chcesz się zajmować na co dzień i jaką muzykę chcesz tworzyć. Odpowiedzi warto zapisać na kartce i wyjąc w razie małego kryzysu czy braku weny. Ważne jest, aby się nie poddawać przy pierwszych mniejszych potknięciach. Jeśli motywacja jet już na największym poziomie można zabrać się do pracy.

Początki tworzenia studia do tworzenia muzyki

Profesjonalne studio nagrań kojarzy się nam z pomieszczaniem zawierającym kompresory, equalizery poukładane na drogich półkach w pokoju wyciszonym za pomocą paneli akustycznych. W rogu stojące komputery i wielkie monitory studyjne. Jest to z pewnością marzenie każdego producenta muzycznego. Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Aby stworzyć muzykę o idealnym brzmieniu nie potrzeba wiele. Skup się na tym, na jakim poziomie jesteś i korzystaj na początku swojej drogi z tego, co masz.

Wybór odpowiedniego programu muzycznego

Co jest sercem studia i bez czego nie będzie odpowiednio funkcjonować? Oczywiście od dobrego programu muzycznego. Tak jak grafik nie stworzy nic bez odpowiedniego programu, czy malarz nie stworzy obrazu bez sztalugi, tak Ty bez tego nie ruszysz. Ułatwi to z pewnością Twoja pracę. Czym właściwie jest DAW? Z jego pomocą możesz zapisać swoje utwory, możesz wykorzystywać wirtualne instrumenty, pomoże w miksowaniu ścieżek czy modyfikować całe utwory.

Niezbędny jest również kontroler MIDI

Kontroler MIDI to urządzenie, które umożliwia granie i komponowanie za pomocą wirtualnych instrumentów. Na przykład, gdy włączysz opcję piano, to w Twoim utworze pojawią się momenty, jak by ktoś grał na pianinie. Jeśli wolisz mocniejszy brzmienie – dodaj bas. Za pomocą kontrolera wydobędziesz tony wszystkich instrumentów. To podstawowe narzędzie pracy dla osób tworzących muzykę. Pozwala on grac w czasie teraźniejszym, uczyć się i poznawać nowe dźwięki, mieszać, tworzyć i dobrze się przy tym bawić. Kontrolery MIDI podpina się bezpośrednio do komputera za pomocą USB. Nie musisz zatem inwestować w żadne dodatkowe sprzęty. Wystarczy go podłączyć, włączyć w programie i zacząć działać.

Interfejs audio

Nie jest to obowiązkowy sprzęt na początku zabawy z tworzeniem muzyki. Przyda się na pewno po nabraniu doświadczenia. Jak to działa? Umożliwia on podłączenie mikrofonu, słuchawek, odsłuchu czy gitary. Zwiększa on efektywność pracy.

Odsłuchy

Uważam, że również przydadzą się później. Na początku odsłuchy zastąpią słuchawki. W kolejnych etapach, gdy będziesz posiadał wygłuszone studio — będą one potrzebne. Moja rada jest taka, aby skupić się na ćwiczeniu, dopieszczaniu własnych umiejętności. Na pewno posiadanie wyposażonego po brzegi studia i profesjonalnego sprzętu daje nam większe możliwości i poszerza horyzonty. Warto najpierw jednak poćwiczyć i sprawdzić, czy to właśnie nasza ścieżka życiowa. Kup to, co niezbędne i do dzieła.

Dość kluczowe jest także poznawanie swoich preferencji muzycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *