fbpx

Wsparcie dla rodziny dziecka z zespołem Aspergera

Psychologia oraz pedagogika rozwoju człowieka wraz z rozwojem osobistym

Rodzice którzy wychowują dziecko z ZA bardzo często czują się osamotnieni oraz zagubieni, często również popadają w depresję. Na skutek zachowania swoich dzieci odzuwają wstyd a także ograniczają kontakty ze znajomymi.

Nie powinniśmy tego robić, ponieważ nasze dzieci powinny się uspołeczniać. Najlepsze do tego jest środowisko naturalne ,ponadto same terapie nie wystarczą. Przebywanie wśród ludzi oraz pokonywanie trudności na co dzień są najlepszą oraz najskuteczniejszą terapią.

Gdy koncentrujemy się na potrzebach dziecka, nie należy zapominać o potrzebach rodziców. Gdyż to oni mierzą się z trudem codziennego wychowania oraz na ich barkach spoczywa największy ciężar, dlatego oni również potrzebują wsparcia. Warto pamiętać że tylko spełniony, pogodny rodzic sprawi, by dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka.

Bardzo często zdarza się że całe życie rodzinne jest podporządkowane dziecku ,przez o rodzice zapominają o swoich potrzebach , marzeniach , pielęgnacją swego związku , pasji oraz przyjaźni. Łatwo popadają w ten schemat , niestety często jedno z rodziców powinno zrezygnować z pracy, by oddać się opiece nad dzieckiem , a przede wszystkim pomóc mu w trudach edukacji. Jeżeli zachowanie dziecka mocno utrudnia jego funkcjonowanie , przez co nie może przebywać na świetlicy szkolnej , to w takich sytuacjach powinno mieć opiekę w domu po zakończeniu lekcji. Często zdarza się że rodzić jest wzywany do szkoły z powodu trudnych zachowań dziecka , oraz gdy nauczyciele nie radzą sobie z nim. Zdarza się że komunikacja między rodzicami ogranicza się do przekazywania terminów wizyt lekarskich oraz podziału obowiązku związanych z dowożeniem dziecka na terapię oraz zajęcia. Dziecko z ZA chce widzieć rodziców w naturalnym związku. Dziecko obserwując relacje rodziców z innymi ludźmi , znajomymi , przyjaciółmi , ekspedientką w sklepie , czy się jak nawiązywać relacje , prowadzić rozmowy lub reagować w różnych sytuacjach. Powinno się nauczyć, że potrzeby drugiego człowieka są ważne, oraz należy je szanować, przy czym również należy wskazać mu inne nie tylko funkcjonalne , role rodziców.

Opiekunowie często obwiniają się o przypadłość dziecka , oraz często myślą że są złymi rodzicami, najczęściej jest to spowodowane krytyką ze strony otoczenia. Z opiniami tego typu można się spotkać:

  • na podwórku,

  • u lekarza,

  • w sklepie,

  • w szkole,

Diagnoza wpływa często na zmianę myślenia rodziców, oraz dodaje im pewności siebie, gdyż jest ona potwierdzeniem , że jest niezależne od rodziców oraz ich dzieci przyczyny niewłaściwych , dziwacznych zachowań. Należy pamiętać że to nie błędy wychowawcze ani nadmierna pobłażliwość sprawiły , że dziecko ma problemy.

Nietety rodzice dziecka z ZA często są po prostu wściekli , nerwowo nie wytrzymują napięcia , zaczyna im brakować cierpliwości przez co tracą panowanie nad sobą. Chwilami wydaje się że praca z dzieckiem nie przynosi efektów , i że wszystkie wysiłki są bezsensowne , dlatego warto jest zapisywać codziennie rezultaty pracy z dzieckiem każdego dnia. Dzięki tym zapiskom w chwilach bezsilności można po nie sięgnąć oraz przeanalizować efekty które dziecko poczyniło przez pewien etap, w ten sposób będzie nam łatwiej pokonać przygnębiające myśli.

Warto także poszukać grupy wsparcia , która działa niedaleko miejsca zamieszkania.

Aby pogłębić umiejętności wychowawcze rodzice dziecka z ZA mają możliwość uczestniczenia w konferencjach, szkoleniach a także warsztatach dla rodziców. Na których nabywają wiele praktycznych umiejętności oraz technik, pozwalających budować zdrowe, oparte na partnerstwie relacje ze swoimi dziećmi.

Ponadto rodzice dziecka z zespołem Aspergera wsparcie mogą uzyskać na forach internetowych. Takie fora to skarbnica wiedzy , na forum znajdzie się zawsze ktoś kto pomorze , rozwieje wątpliwości lub pocieszy.

Wraz z grupami wsparcia oraz forami internetowymi, powstają również stowarzyszenia wraz z fundacjami ,gdzie możemy spotkać pedagogów , psychologów oraz pracowników, warto się do nich zwrócić gdy mierzymy się na przykład ze szkołą. Zdarza się również iż , stowarzyszenia prowadzą również terapie dla dzieci wraz ze szkoleniami dla rodziców i szkół a także obozy terapeutyczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *